All-Candidates Meetings

You can help Campaign Life Coalition by attending an all-candidates meeting during election time and asking questions on life/family issues that force the candidates to divulge their position. Then report the answers back to us.

Sample questions you can ask at All-Candidates Meetings

1. Do you support the alleged right of a woman to kill the child in her womb?
2. If elected, will you strive to introduce and pass laws to protect unborn children from the time of conception (fertilization) onward?
3. If elected, would you support all legislative or policy proposals that would result in a meaningful increase of respect and protection for unborn human life?
4. Are there any circumstances under which you believe a woman should have access to abortion?
5. If elected, will you oppose any legislative or regulatory measures designed to permit the deliberate euthanasia of a human being or designed to permit "doctor-assisted suicide"?

Project: Citizen Journalist

Our website now features the capability of showing video clips of MPs and candidates. Please volunteer as a reporter with PROJECT: CITIZEN JOURNALIST

Tools required: (1) friend, (1) camcorder or video enabled camera / phone

Step 1: Find the date(s) of upcoming all candidates meetings (or nomination meetings) in your riding.
Step 2: Attend the meeting with your friend.
Step 3: Try getting seats as close as possible to stage (for best sound quality).
Step 4: Ask one of the sample questions above.
Step 5: While you are questioning, and the candidates are responding, your friend is filming their answers.
Step 6: Contact CLC to arrange getting the video to us. If the video is good, we will post it on the candidates' personal web profile (see sample right), so that all voters can know their position.

 

Locations and dates for key all-candidates meetings

 

Ancaster-Dundas-Flamborough West

June 2, 7:00pm at Rockton Fairgrounds – 812 Old Highway 8, Rockton, ON L0R 1X0

June 9, 7:00pm at Waterdown District High School – 215 Parkside Drive, Waterdown, ON L0R 2H9

Candidates: Donna Skelly (PC), Alex Johnstone (NDP), Ted McMeekin (LIB)

 

Barrie

June 7, 8:30am at ANAF Crystal Room - 7 George St, Barrie, Ontario, Canada, L4N 2G5

Candidates: Rod Jackson (PC), David Bradbury (NDP), Ann Hoggart (LIB)

 

Bruce-Grey-Owen Sound

June 3, 7:00pm at Owen Sound Chamber of Commerce - 704 6th St E, Owen Sound, N4K 5N7

June 6, 6:30pm at St. Andrews Church - 865 2 Ave W, Owen Sound, ON

Candidates: Bill Walker (PC), Karen Marilyn Gventer (NDP), Ellen Anderson (LIB)

 

Burlington

June 6, 7:30am at Burlington Gold and Country Club - 422 North Shore Blvd E, Burlington, ON L7T 3Z9

Candidates: Jane McKenna (PC), Jan Mowbray (NDP), Eleanor McMahon (LIB)

 

Etobicoke Centre

       May 26, 7:00pm at Markland Wood, Home Owners Association - 145 The West Mall, Etobicoke, ON M9C 4V3

Candidates: Pina Martino (PC), Chris Jones (NDP), Yvan Baker (LIB)

 

Etobicoke-Lakeshore

May 27, 7:00pm at Lambton Kingsway Middle School – 525 Prince Edward Drive, Etobicoke, ON M8X 1S9

Candidates: Doug Holyday (PC), PC Choo (NDP), Peter Milczyn (LIB)

 

Haldimand-Norfolk

June 4, 7:00pm at Greens Of Renton – RR # 4, 969 Concession 14, Simcoe, ON N3Y 4K3

Candidates: Toby Barrett (PC), Ian Nichols (NDP), Karen Robinson (LIB)

 

Halton

May 28, 6:30pm at Glenabby United Church – 1469 Nottinghill Gate, Oakville ON L6M 1X7

Candidates: Ted Chudleigh (PC), Nik Spohr (NDP), Indira Naidoo-Harris (LIB)

 

Huron-Bruce

June 2, 7:00pm at Royal Canadian Legion – 56 Kingston St., Goderich, ON

June 3, 7:30pm at Tesswater Community Centre – 28 Clarinda St., Tesswater, ON

Candidates: Lisa Thompson (PC), Jan Johnstone (NDP), Colleen Schenk (LIB)

 

Kitchener-Conestoga

June 4, 4:00pm at Woolwich Memorial Centre – 24 Snyder St. S. Elmira, ON

Candidates: Michael Harris (PC), James Villeneuve (NDP), Wayne Wright (LIB)

 

Kitchener-Waterloo

June 2, 4:00pm at Waterloo Recreation Complex – 101 Father David Bauer Drive, Waterloo, ON

Candidates: Tracey Weiler (PC), Catherine Fife (NDP), Jamie Burton (LIB)

 

Lambton-Kent-Middlesex

June 2, 8:00pm at Kent Council Chambers, 315 King Street W, Chatham, ON N7M 5K8

June 3, 7:00pm at Legacy Centre – 16 Allen Street, Thedford, ON N0M 2N0

June 9, 7:00pm at Caradoc Community Centre, 565 Lions Park Dr, Mt Brydges, ON N0L 1W0

Candidates: Monte McNaughton (PC), Joe Hill (NDP), Mike Radan (LIB)

 

London West

May 29, 7:00pm at Oakridge Presbyterian – 970 Oxford St W, London, ON N6H1V4

Candidates: Jeff Bennett (PC), Peggy Sattler (NDP), Nick Steinburg (LIB)

 

Mississauga South

June 3, 7:00pm at Clarkson Secondary School – 2524 Bronsgrove Rd, Mississauga, ON L5J 1L8

June 10, 7:00pm at Cawthra Senior Center – 1389 Cawthra Road Mississauga, ON, L5G 4L1

Candidates: Effie Triantafilopoulos (PC), Anju Sikka (NDP), Charles Sousa (LIB)

 

Newmarket-Aurora

May 30, 7:00pm at Newmarket Theater – 505 Pickering Crescent, Newmarket, ON, L3Y 8H1

Candidates: Jane Twinney (PC), Angus Duff (NDP), Chris Ballard (LIB)

 

Nipissing

May 28, 6:00pm at Clarion Hotel – 201 Pinewood Park Drive, North Bay, ON P1B8Z4

Candidates: Vic Fedeli (PC), Henri Giroux (NDP), Catherine Whiting (LIB)

 

Northumberland-Quinte

May 29, 7:00pm at Brighton Legion – 25 Park St, Brighton, ON K0K 1H0

Candidates: Rob Milligan (PC), Kira Mees (NDP), Lou Rinaldi (LIB)

 

Oakville

May 27, 7:00pm at St. Annes in Gwen Abby – 4675 Doug Wright Drive Burlington, ON L7M 0N9

Candidates: Larry Scott (PC), Che Marville (NDP), Kevin Flynn (LIB)

 

Ottawa South

May 29, 7:00pm at Hillcrest High School, 1900 Dauphin Road, Ottawa, ON

Candidates: Matt Young (PC), Bronwyn Funiciello (NDP), John Fraser (LIB)

 

Ottawa-Vanier

June 3, 7:00pm at Centre de services Guigues - 159 Murray St, Ottawa, ON

Candidates: Martin Forget (PC), Herve Ngamby (NDP), Madeleine Meilleur (LIB)

 

Ottawa West-Nepean

June 5, 7:00pm at F.J. McDonald School, 2860 Ahearn Ave. Ottawa, ON

Candidates: Randall Denley (PC), Alex Cullen (NDP), Bob Chiarelli (LIB)

 

Perth-Wellington

May 29, 7:00pm at Stratford Rotary Complex – 353 McCarthy Rd, Stratford, ON N5A 7S7

Candidates: Randy Pettapiece (PC), Romayne Fullerton (NDP), Stewart Skinner (LIB)

 

Peterborough

June 2, 7:00pm Lions Community Center – 347 Burnham, Peterborough, ON K9H 1T5

Candidates: Scott Stewart (PC), Sheila Wood (NDP), Jeff Leal (LIB)

 

Prince Edward-Hastings

June 4, 7:00pm at Huntingdon Veteran Community Centre in Ivanhoe – 11379 Hwy 62, Madoc, ON, K0K 2K0

June 5, 6:00pm at Empire Theatre Belleville – 323 Front, Belleville, ON K8N 2Z9

Candidates: Todd Smith (PC), Merrill Stewart (NDP), Georgina Thompson (LIB)

 

Scarborough-Guildwood

June 3, 7:00pm at 43 Division Police Station community room – 4331 Lawrence Ave E, Toronto, ON

Mitzie Hunter (LIB),  Ken Kirupa (PC), Shuja Syed (NDP)

 

Simcoe North

May 28, 7:00pm at Orilla Council Chambers – 50 Andrew Street S, Orillia, ON L3V 7T5

May 29, 5:00pm at Midland Cultural Centre – 333 King St, Midland, ON L4R 4K4

Candidates: Garfield Dunlop (PC), Doris Middleton (NDP), Fred Larsen (LIB)

 

Stormont-Dundas-South Glengarry

May 29, 7:00pm at Cornwall Civic Complex – 100 Water St E, Cornwall, ON K6H 6G4

June 5, 6:00pm at South Nation Headquarters – 38 Victoria St, Finch, K0C 1K0

Candidates: Jim McDonell (PC), Elaine MacDonald (NDP), John Earle (LIB)

 

Thunder Bay-Superior North

June 5, 5:45pm at Thunder Bay Chamber Of Commerce – 200 Syndicate Ave S, Thunder Bay, ON P7E 1C9

Candidates: Derek Parks (PC), Andrew Foulds (NDP), Michael Gravelle (LIB)

 

Toronto Centre

June 4, 6:30 at Rosedale United Church – 159 Roxborough Drive, Toronto, ON

Candidates: Martin Abell (PC), Kate Sellar (NDP), Glen Murray (LIB)

 

Wellington-Halton Hills

May 28, 7:30pm at John Elliott Theatre, 9 Church St, Halton Hills, ON L7G 2A3

June 5, 7:00am at Ares Family Restaurant, 232 Guelph St, Georgetown, ON L7G 4A8

Candidates: Ted Arnott (PC), Dale Hamilton (NDP), Dan Zister (LIB)

 

Windsor West

May 29, 8:30am at Caboto Club – 2175 Parent Ave, Windsor, ON N8X 4K2

Candidates: Henry Lau (PC), Lisa Gretzky (NDP), Teresa Piruzza (LIB)

 

York-Simcoe

June 4, 7:00pm at Bradford & District Community Centre – 125 Simcoe Rd, Bradford, ON

Candidates: Julia Munro (PC), Laura Bowman (NDP), Loralea Carruthers (LIB)

 

 

 

 

Vaughan

June 5, 7:00pm at Vellore Village Community Centre – 1 Villa Royale Ave, Woodbridge, ON

Marco Colette (NDP), Steven Del Duca (LIB), Peter Meffe (PC)